8 Nisan 2008 Salı

En ekonomik Corolla

En ekonomik Corolla
Dünyanın en çok satılan otomobili olan Toyota Corolla’nın 10. nesli, 1.4 litrelik turbo dizel motor seçeneğiyle en ekonomik Corolla olarak diğer versiyonlarından ayrılıyor. İlk olarak 1966 yılında üretimine başlanan Toyota Corolla, şu ana kadar 32 milyon adetten fazla üretilirken bu rakamla dünyanın en çok satılan otomobili unvanını elinde bulunduruyor.
Diğer Resimler İçin Tıklayın
Corolla’nın her dönem çok satan otomobiller listesinin üst sıralarında bulunmasının altında Japon teknolojisi ve mühendisliği sayesinde kazandığı sorunsuzluğu ve aileler için hemen hemen her anlamda kullanışlı bir otomobil olması yatıyor. Hem tasarımıyla hem de özellikleriyle her kesimden insanın ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebilen bu efsane otomobil, artık yeni nesliyle bu başarısını devam ettirmeyi amaçlıyor. Bir önceki nesilde sedan ve hatchback karoser seçeneği aynı isimle pazarlanan Corolla’nın artık hatchback modelinin adı Auris, sedan modelinin adıysa Corolla olarak pazara sunuluyor. Yine bir önceki nesilden farklı olarak Toyota’nın ülkemizde bulunan üretim tesisinde sedan değil hatcback model üretilecek. Corolla’lar ise ülkemize ve dünyaya Japonya’dan ithal ediliyor. Corolla’nın üretim tesislerinde yapılan bu değişiklik bile Japon üreticinin bu araçtan neler beklediğinin ufak bir göstergesi olmaya yetiyor. Bu haftaki testimize konuk olan Corolla ise, ülkemizde şüphesiz en çok satılacak Corolla modeli olacak dizel motorlu versiyon oluyor.

Artan boyutlar

Artık daha dinamik bir dış tasarıma kavuşan Corolla, abisi konumunda bulunan Camry ile benzer tasarım özelliklerini taşıyor. Özellikle far ve stop grubu tasarımıyla Camry’i andıran Corolla, genel tasarım çizgisiyle de bu modelle oldukça benzer. 9. nesline göre hem uzunluğu hem de genişliği artan yeni Corolla artık 130 mm daha uzun ve 50 mm daha geniş. Bu fark daha ilk bakışta anlaşılırken eski Corolla’ya göre 10. nesil, yatık farlar ve geniş ön ızgara nedeniyle daha basık gözüküyor. Aracın yüksekliğinde ve dingil mesafesinde ise herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Corolla bir aile otomobili. Ailelerin otomobil seçerken dikkat ettiği noktaların başındaysa genelde bagaj hacmi gelir. Yeni Corolla 450 lt’lik bagajıyla geniş bir kullanım alanı sunarken, düz zeminli bagaj, geniş açılı bagaj kapağı sayesinde oldukça kullanışlı. İç mekanında da çekirdek bir ailenin rahatlıkla uzun yol seyahatlerine çıkabileceğini yeterli baş ve diz mesafeleriyle sunan Corolla özellikle ön koltuklarda uzun boylu yolcular için bile ferah bir alan sunabiliyor. Burada Japonların parlak zekaları kolaylıkla fark edilirken, kapı yüzeylerinin iç tarafının bir miktar oyuk tasarlanması bacakları uzun sürücülerin ve yolcuların bile diz kapaklarının kapılara dokunmamasını sağlamış. İddialı bir iç mekan tasarımından kaçınan Toyota tasarımcıları anlaşılabilir ve sade kumandalarla Corolla’nın içini şekillendirmiş. Genel olarak bir ergonomi sorunu yaşanmayan Corolla’da sadece yan aynaların kumandası direksiyon tarafından görülemeyecek şekilde engelleniyor. Park manevraları sırasında rahatsızlık veren bu durum birkaç saniyelik bir arayışın ardından son buluyor. Sürücü camı hariç diğer üç camın da otomatik açma ve kapama fonksiyonlarının olmaması bir önceki nesil Corolla’ya göre yeni neslin eksikliği. Ayrıca üretim maliyetlerinin düşürülerek karlılığın arttırılması amacıyla olacak ki özellikle malzeme kalitesinde eski nesil Corolla’ya göre bir düşüş olduğu gözlemleniyor. Eski Corolla’larda kullanılan yer yer krom kaplı malzemeler yeni Corolla’da pek bulunmuyor ve plastik kalitesinde de bir miktar düşüş yaşandığı fark ediliyor. Yine de Corolla’nın iç mekanında kullanılan malzeme kalitesinin sınıfının üstünde olduğunu belirtelim.

Etkileyici süspansiyonlar

Sürüş özellikleri konusunda iddialı bir otomobil olan Corolla’da, 1.4 litrelik 90 HP güç ve 190 Nm tork üreten turbo dizel bir motor görev yapıyor. İlk bakışta güçsüz gibi görünen bu motor, yüksek torkun da etkisiyle Corolla’yı bir aile otomobilinin olması gerektiği kadar istekli bir şekilde hızlandırmayı başarıyor. 2000 d/d’de devreye giren turboyla birlikte Corolla’nın ivmelenmesinde gözle görülür bir artış fark ediliyor. Yakıt tüketimi konusunda oldukça cimri davranan bu D-4D motor fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 4.9 lt motorin tüketirken gerçekleştirdiğimiz testler sırasında 100 km’de 5.5 litrelik tüketim değerine ulaştık. Önde MacPherson tipi bağımsız arkadaysa yarı bağımlı süspansiyon tipine sahip Corolla’lar başarılı sürüş özellikleri sergilerken sessiz süspansiyon sistemi övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Konforlu bir yapı sergileyen süspansiyonlar, yenilenmiş elektro hidrolik direksiyon sistemiyle sürücüsüne güven veriyor. 1261 kg’lık ağırlığın ve uzun boyunun da etkisiyle virajlarda arkasını bırakma eğilimine girebilen Corolla, ESP’nin, devreye girdiği hissedilmeyen müdahaleleriyle başarılı bir şekilde çizgisine dönüyor. Ses yalıtımı çok iyi yapılmış araç yüksek hızlarda bile rüzgar gürültüsünün kabin içerisine girmesine izin vermezken lastik gürültüsü daha fazla hissediliyor. Bu noktada lastiklerin tipinin ve deseninin de etkili olduğunu belirtelim.

İki motor, üç donanım
İki farklı motor seçeneğiyle ülkemizde satışına başlanan Corolla’nın 1.6 lt 124 HP benzinli ve 1.4 lt 90 HP’lik dizel motor seçeneklerinin yanında Class, Comfort ve Elegance isimli üç farklı donanım versiyonu da bulunuyor. Ayrıca manuel şanzımanla birlikte M/M isimli otomatik şanzıman seçeneği de mevcut. 34.800 YTL ile 46.050 YTL arasında değişen Corolla’lardan testini gerçekleştirdiğimiz Corolla 1.4 D-4D Elegant VSC’nin fiyatıysa 44.300 YTL

Hiç yorum yok: